1955 rok

Po 1954 roku, w którym rezerw zabrakło w zmaganiach ligowych, druga drużyna Zawiszy grała w 12-zespołowej pomorskiej klasie A. 1 marca „Gazeta Pomorska" pisała przed inauguracją sezonu m. in.: „I runda mistrzostw zakończy się 5.VI. Po 3-tygodniowej przerwie, dnia 26.VI rozgrywki zostaną wznowione, a ich zakończenie przewiduje się na 4.IX". Terminarza dotrzymano jedynie w pierwszej rundzie, rewanże zaczęto znacznie później. Kadrę podstawowego zespołu rezerw tworzyli: bramkarze - Zygmunt Straszewski (1934), Strobel (1933), obrońcy - Paweł Przybyła (1933), Józef Baranowski (1933), Janusz Kuczkowski (1934), pomocnicy - Tadeusz Märtin (1933), Roman Marciszko (1934), Tumanowicz (1933), Woźniak(?), napastnicy - Jerzy (?) Foryś, Tadeusz Rusek (1933), Zbysław Bakalarski (1931), Śliwa (1933), Henryk Stęchły (1929), Oleszczuk (1933), Henryk Lewandowski (1933), Jan Krysiński (1933), Bogdan Nowicki (1934). Funkcję kapitana zespołu sprawował, występujący drugi sezon w drużynie Paweł Przybyła, przed służbą wojskową grający w Lechii Tomaszów Mazowiecki. Kolejny defensor, grający na pozycji stopera - Józef Baranowski, w latach pięćdziesiątych minionego wieku reprezentował barwy czołowej wówczas jedenastki na Wybrzeżu - Startu Gdańsk Orunia. Henryk Stęchły był wychowankiem, a potem zasłużonym piłkarzem Pogoni Imielin. Pochodził z usportowionej rodziny, bo oprócz niego we wspomnianym klubie grało jego czterech braci: Józef, Roman, Tolek i Paweł. Stęchły był także działaczem i wraz z bratem Józefem wszedł w skład zarządu Pogoni Imielin. Zaistniał też jako drugoligowiec, gdy w 1957 r. reprezentował barwy KS (Włókniarza) Chełmek. Rezerwy zasiliło kilku nowych piłkarzy. Jednym z nich był Janusz Kuczkowski (na zdjęciu z lewej w stroju Czarnych), który w 1952 r. z Czarnymi Nakło zdobył tytuł mistrza regionu, a jego klub wyprzedził... OWKS II Bydgoszcz. Jako utalentowany obrońca został powołany w 1951 r. na juniorski centralny obóz szkoleniowy, który zorganizowano tuż obok Wałcza, wśród drzew lasu bukowego (wałecka Bukowina), gdzie położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Obóz odbył się w terminie od 15 lipca do 13 sierpnia 1951. Brało w nim udział ponad osiemdziesięciu utalentowanych piłkarzy z całej Polski. Kierownikiem zgrupowania był działacz SPN GKKF - Kaczanowski. Funkcję kierownika wyszkolenia sprawował trener Jan Gazur. Wśród szkoleniowców prowadzących zajęcia byli: Edmund Świątkowski (z OWKS Bydgoszcz) i Kubicki. Janusz Kuczkowski za dobre wyniki na obozie i zwycięstwo w... turnieju tenisa stołowego, otrzymał nagrodę w postaci książki. Obrońca drugiej drużyny Zawiszy jako nastolatek odnosił więcej sukcesów w popularnym ping-pongu, w 1951 r. wywalczył wicemistrzostwo Nakła. Rok wcześniej z Czarnymi został wicemistrzem okręgu juniorów w piłce nożnej. Jeszcze w 2011 r. Janusz Kuczkowski grał w tenisa... ziemnego, licząc sobie 77 lat!

Pomocnik Roman Marciszko, nazywany przez kolegów: „Łysenko", przed wojskiem trenował w Polonii Bytom. W kadrze rezerw znajdowało się kilku piłkarzy z Bydgoszczy bądź regionu. Bakalarski i Krysiński wywodzili się z inowrocławskiej Cuiavii, a Henryk Lewandowski z Grudziądza. Bramkarz Straszewski i napastnik Nowicki grali wcześniej w bydgoskiej Brdzie. Warto wiedzieć, że zawodnicy odbywający zasadniczą służbę wojskową, którzy występowali w barwach Zawiszy (OWKS, CWKS) nie otrzymywali klubowych legitymacji członkowskich. Piłkarze CWKS II od marca 1955 r. do marca 1956 r. zakwaterowani byli w 33. Brygadzie Artylerii Ciężkiej (33 BAC) w... Inowrocławiu. W mieście solanek rozgrywali również wszystkie spotkania mistrzowskie jako gospodarze! W tym okresie drużyna rezerw odbywała treningi pod okiem Witolda Kamieńskiego - byłego lekkoatlety, który uprzednio prowadził wszystkie grupy młodzieżowe Zawiszy. Szkoleniowiec do Inowrocławia dojeżdżał z miasta nad Brdą. Kamieński w styczniu 1957 r. podjął pracę w innym bydgoskim klubie - Unii-Wiśle (w późniejszych latach znanym jako Zachem i Chemik). Tam ponownie zajmował się szkoleniem juniorów. W 1958 roku wyjechał do Elbląga i już od stycznia prowadził zajęcia z B-klasową Turbiną. W następnym roku został trenerem koordynatorem Olimpii, powstałej z połączenia Polonii i Turbiny. W sezonie 1962/63 był szkoleniowcem seniorów Olimpii, która pod jego wodzą zajęła trzecie miejsce w III lidze okręgowej. Nieformalnym kierownikiem drużyny był kpt. Galak z inowrocławskiej jednostki wojskowej. Rezerwy zanotowały dobry sezon, zajmując 2 miejsce. W relacjach prasowych tylko raz wymieniono strzelców bramek. Według zawodników najskuteczniejszymi w zespole byli: Stęchły i Bakalarski.

We wrześniu na łamach „Gazety Pomorskiej" pojawiły się zarzuty pod adresem komisji sportowo-technicznej Sekcji Piłki Nożnej WKKF. Dziennikarz odpowiadał na słuszne uwagi działaczy Sparty Rypin odnośnie publikowania aktualnych tabel z rozgrywek ligowych. „Niestety mimo najszczerszych chęci nie możemy doprosić się komisji sportowo-technicznej SPN WKKF aktualnej tabelki klasy A, nie wspominając o klasie B. Komisja w tych sprawach posiada bardzo słabe rozeznanie. W każdym razie z chwilą otrzymania tabel oficjalnych - zamieścimy je" - komunikował sprawozdawca. Chociaż dziennikarz wlał w serca rypińskich działaczy (i nie tylko ich) nutkę optymizmu, zła praca wymienionej komisji trwała nadal. Często po rozegranych kolejkach brakowało tabeli, a na koniec sezonu niby zweryfikowana tabela zawierała błędy!

Wyniki spotkań I rundy klasy A:

20.03.1955: Sparta Rypin - Zawisza (CWKS) II 2:2 (0:1)

27.03.1955: Zawisza (CWKS) II - Sparta Chojnice 6:0 (1:0)

03.04.1955: Gwardia Włocławek - Zawisza (CWKS) II 0:5 (0:1)

10.04.1955: Zawisza (CWKS) II - Czarni (Stal) Nakło 0:0

17.04.1955: Wisła (Kolejarz) Grudziądz - Zawisza (CWKS) II 5:2 (4:1)

24.04.1955: Zawisza (CWKS) II - Unia Wąbrzeźno 4:0 (2:0)

08.05.1955: Cuiavia (Unia) Inowrocław - Zawisza (CWKS) II 2:2 (2:1)

Bramki: Lewandowski, Tadeusz Mierzwicki - Zbysław Bakalarski, Henryk Stęchły.

15.05.1955: Zawisza (CWKS) II - Włocławianka (Unia) Włocławek 2:1 (0:0)

22.05.1955: Stal Włocławek - Zawisza (CWKS) II (mecz przełożony - rozegrany po 05.06) 2:1

29.05.1955: Zawisza (CWKS) II - Stal Toruń 2:4 (1:2)

Zawisza (CWKS) II: Straszewski - Przybyła, Baranowski, Kuczkowski - Märtin, Marciszko, H. Lewandowski, Śliwa, Bakalarski, Nowicki, Stęchły.

Drużyna rezerw z meczu ze Stalą Toruń wzbudzała zainteresowanie dzieci i nastolatków. U góry, od lewej: Nowicki, Śliwa, Bakalarski, Stęchły, H. Lewandowski. W środku: Märtin (między Nowickim i Śliwą), Baranowski i Marciszko. U dołu, od lewej: Przybyła, Straszewski, Kuczkowski.

05.06.1955: Sparta Grudziądz - Zawisza (CWKS) II (mecz przełożony na 12.06) 1:2

Zawisza (CWKS) II: Straszewski - Przybyła, Baranowski, Kuczkowski - Märtin, Marciszko, Oleszczuk, Śliwa, Bakalarski, Nowicki, Stęchły.

CWKS II w Grudziądzu przed spotkaniem ze Spójnią (Spartą). U góry od lewej: Kuczkowski, ppor. Lewandowski (sędzia piłkarski), Oleszczuk, Przybyła, Baranowski, Nowicki (nieco wyżej), Śliwa, Straszewski, Strobel, Stęchły. U dołu, od lewej: Bakalarski, Marciszko, Kamieński, oficer z jednostki w Inowrocławiu, Märtin.


Po pierwszej rundzie liderem tabeli była Sparta Grudziądz z dorobkiem 16 punktów, przed Kolejarzem Grudziądz – 14. CWKS II Bydgoszcz (5 zwycięstw, 3 remisy, 3 porażki, bramki: 28:17) zajmował 3 miejsce i wyprzedzał Unię Włocławek i Unię Wąbrzeźno, które zgromadziły po 13 punktów.

W trakcie przerwy w rozgrywkach piłkarze rezerw mieli wyjątkowo napięty kalendarz. 1 lipca CWKS II rozegrał finałowe spotkanie o puchar „Gazety Kujawskiej". Rywalem był zespół LZS TOR Inowrocław, który został pokonany 4:2. Rezerwy zagrały w składzie: Straszewski - Przybyła, Baranowski, Kuczkowski - Märtin, Marciszko, Oleszczuk, Śliwa, Rusek, Nowicki, Stęchły.

Z pucharem „Gazety Kujawskiej" Paweł Przybyła. Obok niego z prawej kolejno: bramkarze Straszewski i Strobel oraz pochylony Märtin.

W lipcu drużyna wzięła udział w mistrzostwach Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Mecze odbywały się w Budowie nieopodal Złocieńca. Chociaż w turnieju grali zawodnicy rezerw, CWKS II Bydgoszcz nie występował pod nazwą klubu, a reprezentował jednostkę 33. Brygady Artylerii Ciężkiej z Inowrocławia. W tzw. dawnym garnizonie leśnym Złocieńca, położonym malowniczo nad rzeką Drawą w pobliżu jezior Krosino i Wilczkowo, drużyna zdobyła mistrzostwo nie przegrywając ani jednego meczu. Podstawowy skład najlepszego zespołu POW przedstawiał się następująco: Straszewski - Przybyła, Baranowski, Kuczkowski - Märtin, Marciszko, H. Lewandowski, Rusek, Bakalarski, Krysiński, Stęchły. W rezerwie pozostawali: Tumanowicz i Śliwa. Żołnierz Polski Ludowej" zamieścił zdjęcie zwycięskiej drużyny, wykonane przez st. szer. Małolepszego i podpisał je następująco: Mistrzostwo POW w piłce nożnej zdobył zespół oficera Galaka, który nie poniósł ani jednej porażki w turnieju".

Po zwycięskim spotkaniu ligowym w Wąbrzeźnie (21.08) drużyna udała się na tygodniowe „tournee” po kraju. CWKS II zagrał jeden mecz w Radomsku, a kolejne spotkanie z klubem Pawła Przybyły – Lechią Tomaszów Mazowiecki. Drugie z wymienionych spotkań doszło do skutku właśnie dzięki kapitanowi rezerw Zawiszy. Lechia uległa bydgoskiej ekipie 1:2. Na jubileusz 85-lecia tomaszowskiego klubu Paweł Przybyła znalazł się w gronie najbardziej zasłużonych zawodników. Między spotkaniami piłkarskimi zawodnicy osiągnęli jeszcze jeden cel wprawy, Jasną Górę, gdzie dotarli 24 sierpnia, wraz ze szkoleniowcem Witoldem Kamieńskim. Z pielgrzymki do Częstochowy zachowało się pamiątkowe zdjęcie, które dla wielu piłkarzy było jedną z najcenniejszych pamiątek z okresu gry w Zawiszy. W klubie o „komunistycznym rodowodzie” - jak chcą go widzieć niektórzy „historycy” - pielgrzymka do Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze powinna spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem przełożonych. Żadne głowy w klubie jednak nie „poleciały”, chociaż kierownictwo klubu doskonale o niej wiedziało.

W ramach Pucharu Polski na szczeblu okręgu Zawisza (CWKS) II zmierzył się z Unią-Wisłą Łęgnowo (obecnie Chemik Bydgoszcz). Spotkanie zakończyło się przykrą niespodzianką, bowiem rywal występujący wówczas w klasie B zwyciężył 4:3.

Wyniki rundy rewanżowej w klasie A:

17.07.1955: Zawisza (CWKS) II - Sparta Rypin 3:2 (3:1)

24.07.1955: Sparta Chojnice - Zawisza (CWKS) II 0:6 (0:2)

31.07.1955: Gwardia Włocławek - Zawisza (CWKS) II II 1:5

07.08.1955: Czarni (Stal) Nakło - Zawisza (CWKS) II 2:1

14.08.1955: Zawisza (CWKS) II - Wisła (Kolejarz) Grudziądz 5:0 (3:0)

21.08.1955: Unia Wąbrzeźno - Zawisza (CWKS) II 2:3

28.08.1955: Zawisza (CWKS) II - Cuiavia (Unia) Inowrocław 1:1

04.09.1955: Włocławianka (Unia) Włocławek - Zawisza (CWKS) II II 1:3

11.09.1955: Zawisza (CWKS) II - Stal Włocławek 2:2

18.09.1955: Stal Toruń - Zawisza (CWKS) II 2:1

25.09.1955: Zawisza (CWKS) II - Sparta Grudziądz 1:1

21 października w „Gazecie Pomorskiej" ukazała się oficjalna tabela rozgrywek klasy A ogłoszona przez komisję techniczną SPN WKKF. W tabeli uwzględniono „wojskowym” 29 punktów, chociaż z uzyskanych wyników można się doliczyć 28 punktów. Podobna sytuacja jest ze zdobytymi bramkami. Zamiast 59 goli w tabeli ujęto 60. Nie możemy wykluczyć, że wynik jednego ze spotkań został po zakończeniu rozgrywek zweryfikowany na korzyść „wojskowych”. To jedna z nielicznych zweryfikowanych tabel, w której zgadza się suma punktów zdobytych przez wszystkie zespoły oraz stosunek bramek zdobytych do straconych!

Tabela A klasy - sezon 1955:

1956 rok >>>>>

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości