Stadion

Zawisza II rozgrywa mecze najczęściej na stadionie przy ul. Sielskiej (niegdyś w Wiejskiej) 12 a, w dzielnicy Bydgoszczy - Fordonie. W przeszłości obiekt należał do klubu - Wisła Fordon. Pisząc o historii stadionu przy ul. Sielskiej warto przypomnieć, że wcześniej w Fordonie istniało boisko klubu ZKS Papiernia. W 1949 roku znajdowało się ono w opłakanym stanie, a ponadto na obiekcie nie było szatni, ogrodzenia i trybun. 1 maja wymienionego roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę parkanu i trybun na boisku ZKS Papiernia Fordon. Boisko porządkowano systemem gospodarczym. W opisanych celach wybrano Komitet z inż K. Szymańskim na czele. W latach 1962-1967 swój stadion budowała Wisła Fordon. Było to za prezesury Czesława Rzadkosza. Jednym z inicjatorów był  fordoński działacz Bolesław Kwapiszewski. W 1968 roku przy stadionie Wisły powstał pawilon sportowy, który zbudowano dzięki pracy społecznej mieszkańców Fordonu. Pawilon sportowy mieścił m.in. szatnie, świetlicę i kawiarenkę.

Drużyna rezerw Zawiszy od sezonu 1991/1992 do sezonu 1997/1998 rozgrywała mecze przy ulicy Sielskiej w Fordonie na obiekcie przejętym od nie istniejącej już wtedy Wisły. Powstał tam ośrodek szkolenia WKS Zawisza, którym od 1991 roku kierował Mirosław Pirecki. Potem ligowe spotkania rozgrywała w Fordonie nawet pierwsza drużyna. Oprócz głównej płyty trawiastej (100x60 metrów) na obiekcie znajdowało się boisko boczne o wymiarach 95x59 metrów i nawierzchni piaszczysto-gliniastej. Trybuny mogą pomieścić 700 kibiców. W budynku stadionowym znajduje się 5 szatni, z których cztery przeznaczone są dla zawodników i 1 dla sędziów. Na piętrze mieści się „Futbol Pub". Obecnie obiektem przy ul. Sielskiej, który stanowi własność miasta, zarządza Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza. Stadion w latach 2014-2015 przeszedł gruntowny remont. Rozpoczęcie prac opóźniło się, bowiem były problemy ze znalezieniem solidnego wykonawcy. Stare boisko boczne zlikwidowano i zastąpione nowym, które posiada sztuczną nawierzchnię i oświetlenie. Wymiary boiska: 109x68 metrów. Powstaje też m.in. czterotorowa, niebieska bieżnia i skocznia w dal z syntetyczną nawierzchnią.

Gospodarzem obiektu przy ul. Sielskiej jest od 2004 roku znany ultramaratończyk bydgoskiego Zawiszy - Andrzej Urbaniak. Od 27 kwietnia do 27 maja 2014 roku przebiegł trasę liczącą 1693 kilometry z Wadowic do Rzymu. Bieg był wyrazem wdzięczności Urbaniaka złożonym następcom św. Jana Pawła II - Benedyktowi XVI i Franciszkowi za  wyniesienie naszego rodaka - papieża na ołtarze. Urbaniakowi na obiekcie w Fordonie pomaga Ryszard Stępniewski, który pracuje tam od połowy marca 2008 roku. 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości