Po raz pierwszy rezerwy Zawiszy - druga i trzecia(!) drużyna - brały udział w rozgrywkach ligowych o mistrzostwo miasta Bydgoszczy (klasa powiatowa). Dla drugiej i trzeciej drużyny zastosowaliśmy numerację rzymską. Poniżej wyniki uzyskane przez wojskowych piłkarzy w klasie powiatowej, podane chronologicznie, osobno wyszczególniliśmy gry towarzyskie:
Zawisza II Bydgoszcz - Polonia Ib Bydgoszcz 0:0
Zawisza II Bydgoszcz - Polonia III Bydgoszcz 9:0 (6:0)
Bramki: Mieczysław Suskiewicz 3, Grabowski 2, Stanisław Bigaj 2, Rybarczyk i Kułaga po 1.
Zawisza III Bydgoszcz - Stal I Bydgoszcz 6:0 (3:0)
Bramki: Henryk Furman 3, Szmelter 2, Stefan Barcz.
Polonia III Bydgoszcz - Zawisza III Bydgoszcz 5:4 (3:0)
Bramki: Rybarczyk 2, Henryk Furman, Hiniewicz.
Brda III Bydgoszcz - Zawisza II Bydgoszcz 2:4 (1:4)
Bramki: Mieczysław Suskiewicz 3, Rybarczyk.
Zawisza III Bydgoszcz - Gwiazda Ib Bydgoszcz 4:2 (1:1)
Bramki: Stanisław Bigaj 3, Stachowski.
Mecz towarzyski: Zawisza III Bydgoszcz - Wojskowa Grupa Budowlana Bydgoszcz 0:3
Goście grali bardzo brutalnie, czego zdawał się nie zauważać arbiter. Bramkarz Zawiszy Lewandowski został poważnie kontuzjowany i na dłuższy czas wykluczony z gry swojej drużyny.
23.04.1951: Zawisza II Bydgoszcz - Brda Ib Bydgoszcz 1:4 (0:2)
Bramki: Stanisław Bigaj (karny) - Domino 2, Piórkowski, Kozera.
Brda (Kolejarz) I b Bydgoszcz odnosząc wygraną była liderem po pierwszej rundzie mistrzostw miasta.
08.05.1951: Zawisza II Bydgoszcz - Brda III Bydgoszcz 2:1 (1:1)
Zawisza II Bydgoszcz - Brda Ib Bydgoszcz 1:0 (1:0)
Bramka: Rybarczyk.
Według Macieja Jezierskiego to zdjęcie zostało wykonane w Grudziądzu podczas meczu Zawiszy II z miejscową Spójnią (sierpień 1951 - nie dotarliśmy do wyniku tej rywalizacji). Na fotografii oba zespoły. W ciemnych koszulkach drużyna Zawiszy II. U góry od lewej: Jerzy Minsdorf (widoczna głowa), siódmy - Grabowski, przedostatni - Edward Kuchnicki, ostatni - Zbigniew Lewandowski (obcięty). U dołu od prawej strony: pierwszy - Tadeusz Lachowicz, trzeci - Herbert Manowski, czwarty Ginter Kurpanik, piąty - bramkarz Jarczyk, ostatni Maciej Jezierski.
Finałowe mecze w klasie powiatowej:
Zawisza II Bydgoszcz - Brda Ib Bydgoszcz 2:2 (1:0)
Bramki: Mieczysław Suskiewicz, Borkowski.
05.1951: Zawisza II Bydgoszcz - Unia Bydgoszcz 3:0 (1:0)
Bramki: Grabowski, Piszczyk, Mieczysław Suskiewicz
20.05.1951: Brda Ib Bydgoszcz - Zawisza II Bydgoszcz 2:1 (1:1)
Bramki: Bogdan Dołecki, Bertholz - ?.
28.05.1951: Zawisza II Bydgoszcz - Brda I b Bydgoszcz 2:2 (1:0)
Bramki: Domino, Piórkowski - ?.
Mistrzostwo miasta zdobyła Brda (Kolejarz) I b Bydgoszcz, a Zawisza II uplasował się na drugim miejscu.
Mecz towarzyski: 10.06.1951: LZS Nowa Wieś Wielka - Zawisza II Bydgoszcz 1:7 (0:4)
Bramki: Mieczysław Suskiewicz 3, Maciej Jezierski 2, Zbigniew Lewandowski, Rybarczyk.
Mecz towarzyski: Unia Włocławek - Zawisza II Bydgoszcz 1:2 (1:1)
Bramki: Jerzy Minsdorf 2.
Mecz towarzyski: sierpnień 1951: Zawisza III Bydgoszcz - Stal Drawsko Pomorskie 6:1 (4:1)
Bramki: Muślewski 2, Henryk Furman 2, Mirowski 2.
Trzecia drużyna Zawiszy okazała się wyraźnie lepsza od reprezentanta okręgu koszalińskiego. Przed meczem i w czasie przerwy kibicom „przygrywał zespół muzyczny pod kierunkiem st. szer. Szmeltera”. W meczu siatkówki górą Stal w stosunku 2:1 (15:4, 14:16, 16:14).
Mecz towarzyski: 26.08.1951: Spójnia Włocławek - Zawisza II Bydgoszcz 3:4 (1:1)
Bramki: Herbert Manowski 2, Rybarczyk.
Na zdjęciu: z lewej Maciej Jezierski wita się z kapitanem drużyny rywala. Fotografia z sierpnia 1951 roku.
Mecz towarzyski: Stal Drawsko - Zawisza III Bydgoszcz 5:2 (1:1)
Bramki: Henryk Furman (25), ?
Pierwszy gol był ozdobą meczu. Prawoskrzydłowy Mirowski przerzucił piłkę do lewoskrzydłowego Furmana, który strzałem z woleja ulokował piłkę w siatce. Gospodarze wyrównali jeszcze przed przerwą, a po zmianie stron zrewanżowali się za porażkę w pierwszym meczu oby drużyn. Na wyróżnienie u gości zasłużyli Pyka, Stachowski, Muślewski i Stasiak.
Przed rozpoczęciem rywalizacji o Puchar WKKF piłkarze rezerw wspólnie z siatkarzami po raz drugi bawili w Nowej Wsi Wielkiej, gdzie wzięli udział w - jak to określił reporter „Gazety Pomorskiej” - „zawodach propagandowych”. Według relacji propagowano sport. O jesiennych meczach „pucharowych” wspomnieliśmy wcześniej. Na początku listopada druga drużyna rozegrała w Sępólnie Krajeńskim mecz w ramach Miesiąca Pogłębiania Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Miejscowe Ogniwo po dwóch bramkach Małkowskiego i jednej Rybarczyka przegrało 0:3 W prasie nie podano jak ten wynik wpłynął na przyjaźń polsko-radziecką.
Poza zespołami OWKS-u swoje reprezentacje piłkarskie miały poszczególne jednostki rozlokowane na terenie okręgu, poza tym towarzyskie mecze rozgrywały liczne drużyny wojskowe. Relacje z ich spotkań można znaleźć w prasie. Ich występy w miarę możliwości starali się śledzić Edmund Świątkowski i Czesław Brzechwa. Do najaktywniejszych należały drużyny oficera Przysiążnika, oficera Sikory oraz kaprala Mańczaka. Doskonałą okazją do wyszukania najlepszych piłkarzy w okręgu była Letnia Spartakiada OW II, rozgrywana w pierwszej połowie lipca. W rywalizacji piłkarskiej zwyciężyła drużyna Oficerskiej Szkoły Artylerii z Torunia, pokonując w finale drużynę oficera Sikory 2:0 (1:0) po golach Żarskiego. W rozgrywkach nie występował OWKS, jego piłkarze reprezentowali barwy jednostek, w których odbywali służbę wojskową.
Najczęściej w drugiej drużynie wojskowych w 1951 roku występowali: bramkarze: Stanisław Wlaźlik, Biegański i Wylęgała, zawodnicy z pola: Stanisław Prokopowicz, Tadeusz Lachowicz, Krzoska, Roman Stachowiak, Rybarczyk, Stanisław Bigaj, Małkowski, Mieczysław Suskiewicz, Zbigniew Lewandowski, Malachit, Jan Pistula, Grabowski, Henryk Wilczek. Opiekę szkoleniową sprawowali Edmund Świątkowski i Czesław Brzechwa, którzy byli też trenerami pierwszej drużyny.
1952 rok >>>>>